Nákupní centrum OAZA Kladno je hlavním partnerem hokejového klubu Rytíři Kladno. Přímo na pasáži nákupního centra je k vidění velkoryse pojatá expozice mapující historii a úspěchy kladneského hokejového klubu včetně profesionální životní dráhy Jaromíra Jágra.

Síň slávy kladenského hokeje

Sto metrů čtverečních a v nich téměř sto let bohaté historie. Stálá expozice Síně slávy kladenského hokeje v nákupním centru OAZA vzdává hold úspěchům jednoho z nejslavnějších českých klubů i neuvěřitelné kariéře legendárního Jaromíra Jágra, který osobně přestřihl symbolickou pásku a odhalil Síň slávy veřejnosti. Expozice provází návštěvníky jednotlivými dějinnými etapami od založení klubu v roce 1924. Přehledné informační panely doplňují obrazovky zobrazující dobové záběry. Hlavním lákadlem jsou ale pochopitelně předměty, které do expozice zapůjčily samotné legendy. Vedle pohárů, které kladenský tým vybojoval, jsou k vidění i zlatá medaile z olympijských her v Naganu nebo bronz z olympijského turnaje v Turíně. V dlouhé vitríně spočívají na čestných místech hrané hokejky, brusle a dresy z různých období historie kladenského klubu. Samozřejmostí jsou i vydařené velkoformátové fotografie.

video slavnostní otevření síně slávy kladenského hokeje

„Je tam třeba malý Stanley Cup, to je asi to nejcennější, co může hokejista spolu s olympiádou dokázat. Potom je tam například můj vůbec první dres z Pittsburghu,“ popisuje nejproduktivnější Evropan v historii NHL Jaromír Jágr. Jeho artefakty po dlouhá léta pečlivě střádala maminka Anna, díky níž jsou v OAZE k vidění opravdové unikáty doslova z Jágrova pokojíčku včetně individuálních trofejí z NHL.

„Jsem moc rád, že něco podobného vzniklo, protože kladenský hokej si to opravdu zaslouží. Vždycky tu byla spousta kvalitních hráčů. OAZA můj klub Rytířů dlouhodobě podporuje a nyní zastřešila i jeho historii. Vážíme si toho,“ prohlásila spokojeně slavná osmašedesátka, která ocenila i přínos výstavy pro budoucí hráče. „Když jsem byl malý, tak jsem se chodil dívat na zimní stadion, byl jsem skoro na každém zápase. Pamatuji si slova Ivana Hlinky: ‚Když neznáš historii hokeje a neuznáváš hráče, kteří hráli před tebou, tak nikdy nemůžeš být kvalitní hokejista.‘ Od té doby, co to vyslovil, jsem se nad tím několikrát zamýšlel a musím říct, že něco na tom bude. Všichni hráči, kteří byli uvedeni do Síně slávy, byli pro nějakého dalšího hokejistu vzorem. I já jsem měl spoustu vzorů, podle kterých jsem se učil hrát hokej,“ zavzpomínala slavná osmašedesátka.

Ke slavnostnímu otevření Síně slávy došlo už 7. března za účasti hokejových legend jako jsou Milan Nový, František Kaberle starší, Jan Neliba, Zdeněk Müller, Jiří Kulíček, Otakar Vejvoda starší, Miroslav Krása nebo stále hrající fenomén Jágr, byli do vybrané společnosti kladenského hokeje uvedeni dva noví členové. Olympijští vítězové Libor Procházka a Pavel Patera (v zastoupení dcery Natálie) převzali z rukou tiskového mluvčího Rytířů Víta Herala památeční dresy. „Je to pro mě obrovská čest. Když jsem si četl ta jména, uvědomil jsem si, jaké osobnosti mě trénovaly už v dorostu nebo potom v A týmu. O to je to pro mě výjimečnější,“ svěřil se se svými pocity Procházka, který momentálně trénuje kladenskou mládež.

Expozice je veřejně přístupná všem návštěvníkům uvnitř nákupního centra.

Text: Filip Ardon

Média

Kladenský deník: Hokejové Kladno se pyšní Síní slávy
Blesk: Jágr otevřel Síň slávy kladenského hokeje. Nechybí ani zlato z Nagana
Vaše KLADNO: V OAZE je k vidění výkladní skříň kladenského hokeje
hokej.cz: Síň slávy kladenského hokeje otevřena. Pásku stříhal i Jaromír Jágr

Obchody a služby všechny